Декларування доходів

Декларування доходів продовжує операція «Урожай»

Ми всі прагнемо жити, як живуть у цивілізованому світі, по закону. Але чи готові самі виконувати законодавчі норми. Тож, сьогодні повертаємося до питання декларування отриманих громадянами доходів та надаємо роз’яснення та відповіді начальника Крижопільського управління ГУ ДФС у Вінницькій області Людмили Сузанської.

Ред.- Декларування завершено, підсумки підбито і оприлюднено, які плани надалі?

Л.С. - По терміну подання, завершено декларування доходів громадян, отриманих у 2018 році, але нажаль, не всі громадяни, які зобов’язані були до 1 травня ц.р. подати декларацію, виконали свій конституційний обов’язок. Закінчення граничного терміну подання звітності не звільняє від обов’язку декларування. Тому, з метою упередження негативних наслідків, повідомляємо про те, що в продовження деклараційної кампанії, відповідно до наказу ДФС України, розпочинається проведення операції «Урожай-2019».

Ред. – Яка мета цієї операції?

Л.С. - Метою цієї операції є перевірка повноти нарахування та сплати податків юридичними особами, фізособами-підприємцями, громадянами, які є власниками земельних ділянок та власними силами обробляють такі земельні ділянки для отримання доходу, упередження схем ухилення від оподаткування, як у юридичних осіб, так і у фізосіб-підприємців, виявлення та реєстрація необлікованих найманих працівників та легалізація їх заробітної плати.

Ред.Прошу нагадати, у яких випадках фізичні особизобовязані подати річну декларацію?

Л.С. - Обов’язок щодо подання декларації у платників податків виникає при отриманні: - доходів не від податкових агентів, тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи. До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим громадянам; успадкування майна не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, при нотаріальному оформленні спадщини за якими не було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір; - доходів від податкових агентів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відноситься, зокрема, дохід у вигляді  основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо сума боргу, у розрахунку на рік,перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року; -інвестиційних доходів; - іноземного доходу; - та в інших передбачених Кодексом випадках. 

Ред. – Розкажить, будь ласка, більш детально про декларування доходів громадян, які мають у володінні чи користуванні земельні ділянки?

Л.С. - Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІVПодаткового кодексу України. Так, в абзаці другому п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу мова йде про землі, для садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва, в абзаці третьому, для ведення особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості),сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари,та про дохід, від продажу продукції вирощеної на перерахованих землях, який не включається до оподаткованого доходу при наявності довідки форми 3-ДФ.                                   Далі, кодекс говорить про те, що якщо розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці третьому п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 ПКУ, перевищує 2 гектари, то дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах. При цьому такий платник податків-одноосібник зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного року, а також сплатити податок з таких доходів (п.п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПКУ). Крім того, при отриманні у 2018 році доходів від здавання в оренду (суборенду, емфітевзис)земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю іншій фізичній особі – орендарю, яка не є податковим агентом (самозайнятою особою), орендодавець(громадянин-одноосібник)визначає свої податкові зобов’язання за результатами такого року у річній податковій декларації про майновий стан і доходи та сплачує податок з таких доходів за своєю податковою адресою.

Ред. – Прошу відповісти на запитання, яке теж хвилює наших громадян: Чи декларуються кошти, отримані з-за кордону, тобто чи повинні подавати декларації наші заробітчани?

Л.С.-Так. Якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача. В цьому разі громадянин зобов’язаний подати річну податкову декларацію. Дохід оподатковуватиметься податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовим збором 1,5 відсотка. Сума іноземного доходу перераховується у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент отримання таких доходів.

Ред. –Чи передбачена відповідальність?

Л.С. –Порушення податкової дисципліни тягне за собою накладення штрафів. Платники податків несуть відповідальність, передбачену нормами Податкового Кодексу, зокрема, у разі подання податкової декларації з порушенням граничних термінів або неподання податкової декларації, застосовується штрафна санкція, передбачена пунктом 120.1 статті 120 ПКУ (накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання) та адміністративна відповідальність штрафна санкція, передбачена ч.1 ст.164-1 КУпАП, в т.ч. за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання тягне за собою накладення штрафу від 1 тисячі до 2 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17000 до 34000 грн.) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.

В черговий раз, закликаю громадян, які отримали доходи, що підлягають декларуванню, в т.ч. громадян-одноосібників, подати декларацію про майновий стан і доходи та сплатити податки в повному обсязі.

 

Начальник

Крижопільського управління                                                                                                                             ГУ ДФС  у Вінницькій області                                                                           Л. Сузанська

 

Всі новини

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація