На територій Яланецької сільської ради проживає 1076 осіб, працюють сільська рада, ПрАТ ПК "Поділля" СГД "Клембівка", де працевлаштовано 95 жителів села. У Яланецькій школі навчається 125 учнів та трудиться 32 працівники. Дитсадок "Пролісок", де працює 9 осіб, відвідує 25 дітей. Функціонують також сільська лікарська амбулаторія, будинок культури, бібліотека, відділення зв'язку, філія "Ощадбанку", 5 торгівельних об'єктів. У 2015 році одружилося 5 пар, народилося 11 малюків, у вічність відійшли 22 жителі Яланця.
Якщо минулого року на сходах громадян у Яланці зібралося зовсім мало люду, то цьогоріч бажаючих заслухати звіт сільського голови Миколи Савчука та поспілкуватися з районним керівництвом виявилось чимало. Незважаючи на економічну нестабільність та масове безробіття, що негативно вплинули на матеріальний стан жителів громади, а також погіршили криміногенну ситуацію, усе ж яланчанам у 2015 році вдалося реалізувати дещо із запланованого. Це стало можливим завдяки виконанню дохідної частини бюджету на 122% та співпраці з орендарями земель.
За словами сільського голови, чимало зусиль докладають працівники соціальної сфери, аби впорядкувати територію села. От і минулого року, з першими теплими днями, усі дружно вийшли на суботники, прибрали територію кладовища, ліквідували численні сміттєзвалища, здійснили благоустрій прибудинкових територій та меморіалу Слави, побілили дерева й огорожу. "Я хочу подякувати всім небайдужим жителям, які відгукуються на заклик вийти і прибрати рідне село. Особливо вдячний учням місцевої школи, які опікуються територією меморіалу землякам-визволителям, а також керівництву ПрАТ ПК "Поділля", що надало допомогу у вивезенні сміття, виділило вапно для побілки дерев та фарбу для ремонту пам'ятника. До робіт з благоустрою залучалися також особи, які знаходяться на обліку в центрі зайнятості. Переважна більшість жителів тоді поставилася до заходів з благоустрою відповідально та старанно. Цього року також закликаю односельчан здійснити благоустрій біля своїх будинків, на вулицях, кладовищі біля могил рідних та близьких", - зосередив увагу присутніх Микола Савчук.
Він також зазначив, що в минулому році було продовжено монтажні роботи з реконструкції мережі вуличного освітлення, встановлено та введено в дію 9 ліхтарів по вул. Жовтнева, на що витрачено 28513,76 грн. з місцевого бюджету. У цьому році заплановано 100 433 грн. для продовження освітлення села, зокрема для виготовлення проектно-кошторисної документації щодо освітлення центральних вулиць кутків Кульбачівка та Урсулівка, а також на завершення робіт по вулиці Гагаріна. Для залучення додаткового фінансування на реконструкцію мережі освітлення сільська рада подала проект для участі в 13-му обласному конкурсі розвитку територіальних громад.
На поточний ремонт доріг виділено кошти в сумі 44 771 грн., що дало змогу відремонтувати вулиці Нову та Сосюри. У 2016 році на ці цілі заплановано кошти в сумі 202 520 грн. "Ремонт доріг - це першочергове завдання, яке стоїть перед нашою громадою", - зазначив сільський голова. - Сільгосппідприємство для грейдерування вулиць надало автогрейдер, найближчим часом плануємо завезти жорству для ремонту дорожнього покриття".
Минулого року здійснили також благоустрій "Ізвору", реконструкцію кам'яної огорожі, спорудили монах. "Ці роботи виконали наші односельці: Віктор Бабин, Микола Гуменний та Ігор Шклярук, а кошти (34878,59 грн.) надало керівництво ПрАТ ПК "Поділля".
Проблема стихійних сміттєзвалищ, які накопичуються на території села і створюють екологічну загрозу, викликає занепокоєння як в очільника громади, так і в самих жителів. Проте смітники продовжують з'являтися, як гриби після дощу. "Жителі викидають сміття і попід гори, і в ярки, і на старе кладовище - куди кому заманеться! Доведеться застосовувати штрафні санкції до таких "хазяїв", - попередив односельців очільник громади.
Він також проінформував, що в дитячому садочку минулого року провели косметичний ремонт дитячого майданчика, у будинку культури замінили двері на метало-пластикові, а також придбали 2 тенісних столи, фарбу, цемент, електрообладнання для освітлення сцени. Цього року в планах - ремонт сходів біля сільської бібліотеки, на що заплановано 23 166 грн. із сільського бюджету.
Також було проведено культурно-масові заходи до свята Перемоги, Івана Купала, 2 липня, у День повітрянодесантних військ, у пам'ять про героя-односельчанина Віктора Саванчука провели футбольний турнір, на який було за-прошено команди з Рожнятівки, Качківки та Дзигівки. Цього року для розвитку фізичного виховання місцевої молоді та для проведення культурно-масових заходів заплановано 7 тис. грн.
У 2015 році Яланецькою сільською радою були надані погодження у виділенні земельних ділянок 15 односельчанам - учасникам бойових дій у зоні АТО. Протягом року неодноразово проводився збір гуманітарної допомоги для відправки в зону АТО.
Присутні ж на зборах яланчани хотіли виговоритись, тому адресували наболілі запитання і до присутніх на зібранні заступника голови районної ради Лариси Нароган, керівника апарату райдержадміністрації Віктора Калася, начальника управління Пенсійного фонду у районі Валентини Чорногуз, і до представників ПрАТ ПК "Поділля".
Тетяна ЮЗВАК.
Автор фото РКП "Редакція газети і радіомовлення "Томашпільський вісник"