Будьте обережні на льоду

Для одних зимова пора бажана та довгоочікувана, час для відпочинку на льоду, для інших вона пов’язана із дискомфортом від холодів, заметілей, можливим травмуванням під час ожеледиці та небезпекою провалитися під лід. Багато хто іноді забуває про небезпеку, яку може приховувати лід, а саме тонкий лід. Нехтують усілякими попередженнями і правилами безпеки насамперед діти та любителі зимової риболовлі. У багатьох випадках це закінчується трагічно.Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша і остання, адже така крига надзвичайно тонка, неміцна і не витримує маси навіть маленької дитини.
Для однієї людини безпечним вважається лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною більшою за 7 см. Для групи людей безпечним є лід товщиною не менше, ніж 15 см. При пересуванні декількох людей по льоду треба йти один за одним на відстані. При масовому катанні на ковзанах лід має бути товщиною не менше, ніж 25 см.
Перш ніж ступити на лід водоймища, треба дізнатися про товщину льодового покриву за допомогою довгої загостреної палиці (плішні) чи іншого подібного предмета, але обов’язково легкого, який вільно можна втримати в руці.
Щоб уникнути нещасних випадків потрібно дотримуватись основних правил й необхідних дій:
не можна перевіряти міцність льоду ударом ноги;
під час руху по льоду потрібно слідкувати за його поверхнею, обходити небезпечні місця і ділянки з кущами, травою, очеретом та де водорості вмерзли в лід;
потрібно обминати ділянки, покриті товстим прошарком снігу –під снігом лід завжди тонший;
особливу обережність проявляти у місцях зі швидкою течією, джерелами, струмками, теплими стічними водами підприємств та ферм, а також там, де струмок впадає в річку;
необхідно взяти з собою палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з’являється вода, лід пробивається, негайно повернутися на те місце, звідки ви прийшли. Якщо лід недостатньо міцний та у випадку, коли він почав тріщати під ногами, негайно зупинитися і повернутися назад тим же шляхом, роблячи перші кроки без відриву від його поверхні;
особливо обережно потрібно спускатися з берега: лід може нещільно з’єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.
Якщо ви провалилися під лід потрібно:
не піддаватися паніці, утримуватися на плаву, уникаючи занурення з головою;
кликати на допомогу;
намагатися вилізти на лід, широко розкинувши руки, наповзаючи на його край грудьми і почергово витягуючи на поверхню ноги;
намагатися якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу;
вибравшись на лід, перекотитися і відповзти в той бік, звідки прийшли, де міцність льоду вже відома.
Далі необхідно переодягнутися. Якщо сухого одягу під руками не виявилось, треба викрутити мокрий і знову одягнути його. Щоб зігрітися, виконувати будь-які фізичні вправи. Можна розтертися сухою вовняною тканиною, потім необхідно сховатися в захищеному від вітру місці, добре укутатися, по можливості випити чогось гарячого.
Перш ніж прийти на допомогу до того, хто провалився під лід, необхідно:
покликати (якщо це можливо) на допомогу;
знайти предмет, який можна кинути потерпілому (міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку або рюкзак, якщо вони без речей і мають довгу, міцно пристрочену лямку);
оцінити, наскільки далеко від берега опинився потерпілий, і чи є можливість без перешкод дістатися до нього.
Якщо є впевненість, що зможете (чи готові) врятувати людину, то необхідно:
гукнути, що ви йдете на допомогу;
наближатися до ополонки поповзом, широко розкинувши руки;
підкласти під себе лижі, дошку, фанеру; • обговорити свої дії з постраждалим (домовитися про команду, на яку потужним ривком будете його тягнути, а він в цей час намагатиметься виштовхнути тіло на поверхню);
не підповзаючи до самого краю ополонки, подати потерпілому гілку, жердину, лижу, шарф, мотузку, санчата чи щось подібне і витягнути його на лід. Ремінь, шарф, ціпок допоможуть урятувати людину, але треба пам’ятати, що подавати або кидати їх потрібно з відстані 3-4 м.
витягнувши потерпілого на лід, разом із ним поповзом повертатися назад, постраждалого після надання першої допомоги необхідно доставити до лікарні.
Кожний нещасний випадок на льоду є індивідуальним, і розповісти про всі варіанти щодо дій під час порятунку неможливо, але, як показує досвід, найголовніше не панікувати і правильно оцінити обстановку.
Що стосується підльодного лову риби, то необхідно твердо засвоїти, що зимова риболовля потребує особливо суворого дотримання правил поводження на льоду. Це диктує багаторічний досвід деяких рибалок:
не можна пробивати поруч багато лунок;
не можна збиратися великими групами на одному місці на льоду водойми;
не можна пробивати лунки на переправах;
не можна ловити рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, яке б клювання там не було;
завжди потрібно мати під рукою міцну мотузку довжиною 12-15 метрів;
потрібно тримати поруч з лункою дошку або велику гілку.
Будьте обережними на льоду! А враховуючи нестійкі погодні умови, зовсім відмовтесь від виходу на лід. Батьки, пильнуйте за дітьми, не дозволяйте їм грати на льоду, проводьте з ними профілактичні бесіди. Пам’ятайте! Біду завжди легше попередити!
 
Інспектор  групи організації запобігання НС та заходів ЦЗ
28-ДПРЧ (смт. Томашпіль Томашпільського району)
ДПРЗ-2 ГУ ДСНС України у Вінницькій області
лейтенант служби  цивільного захисту
Дмитро ЯКУБОВСЬКИЙ
 
 
Всі новини