4 лютого - Всесвітній День боротьби проти раку

Щорічно 4 лютого у світі відзначається Всесвітній День боротьби проти раку. Цей День започатковано за ініціативи Міжнародного Союзу проти раку (UICC), найбільшої і найстарішої міжнародної онкологічної організації, 4 лютого 2000 року на Світовому саміті з боротьби проти раку в новому тисячолітті в Парижі. Паризька хартія спрямована на сприяння науковим дослідженням, профілактиці раку, поліпшенню обслуговування пацієнтів, підвищенню обізнаності та мобілізацію світової спільноти для досягнення прогресу в боротьбі з раком.
У 2020 продовжується трирічна кампанія 2019 - 2021 «Я є і я буду», заклик до особистої прихильності і осмисленню, що може зробити кожен в боротьбі проти цієї хвороби, і який внесок зробити в кампанію проти раку. Кожен повинен розуміти, щоб створити майбутнє без раку, потрібно діяти вже зараз. При цьому, основна увага приділяється наступним завданням: вибір здорового способу життя, рання діагностика, якість життя, лікування для всіх. 
9,6 мільйона чоловік вмирають щороку від раку. Це більше, ніж ВІЛ / СНІД, малярія і туберкульоз разом узяті. До 2030 року експерти прогнозують зростання смертності від раку до 13 мільйонів. Рак є причиною майже кожної шостої смерті у світі. Він стоїть на другому місці після серцево-судинних захворювань серед основних причин смерті.
ЩОБ ЗАПОБІГТИ ОНКОЛОГІЧНИМ ЗАХВОРЮВАННЯМ НЕОБХІДНО ДОТРИМУВАТИСЬ НАСТУПНИХ РЕКОМЕНДАЦІЙ
Не куріть
Вживання тютюну є головним фактором ризику появи раку: на нього припадає майже 22% випадків смерті від онкологічних недуг у світі. Куріння пов’язане з розвитком різних типів раку - легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок. Навіть якщо ви не курите самі, пасивний вплив тютюнового диму може збільшити ризик виникнення раку легень.
Споживайте здорову їжу
Повноцінний збалансований раціон може знизити ризик захворювання, хоча переконливих даних щодо певних продуктів, які допомагають у профілактиці раку, немає.
Рекомендації щодо здорового харчування:
їжте багато фруктів, овочів та інших харчових продуктів рослинного походження, таких як цільні зерна і боби;
уникайте зайвої маси тіла - їжте легше і компактніше, обирайте менш калорійні продукти, виключіть із раціону рафінований цукор, трансжири, їжу із фастфуду;
уживайте алкоголь у помірних кількостях - ризик появи різних онкозахворювань, зокрема раку товстої кишки, молочної залози, легень, нирок і печінки, збільшується разом із кількістю випитого алкоголю;
обмежте споживання технологічно обробленого м’яса - ВООЗ повідомляє, що вживання великої кількості такого м’яса може збільшити ризик деяких видів раку.
Підтримуйте здорову вагу і будьте фізично активними
Підтримання здорової маси тіла може знизити ймовірність виникнення різних онкологічних недуг, зокрема раку молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок.
Люди, які регулярно займаються спортом, отримують певні переваги для здоров’я. Але для істотної користі необхідно щонайменше 150 хвилин помірної або 75 хвилин енергійної аеробної активності на тиждень. Як загальну мету, включіть до свого графіку щонайменше 30 хвилин фізичної активності щодня.
Не засмагайте
Рак шкіри є одним із найбільш поширених онкологічних захворювань, і водночас йому порівняно легко запобігти. Достатньо виконувати кілька рекомендацій:
уникайте прямого сонячного опромінювання вдень, особливо з 10:00 до 16:00 влітку, коли сонячна радіація найсильніша;
захистити голову допоможуть сонцезахисні окуляри та крислатий капелюх;
затуляйте відкриті ділянки тіла одягом, який покриває якомога більше поверхні шкіри, при цьому обирайте яскраві або темні барви, які відбивають більше ультрафіолетового випромінювання, ніж пастельні чи вибілені бавовняні;
використовуйте сонцезахисний крем широкого спектра із SPF щонайменше 30, навіть у похмурі дні - не шкодуйте крему і повторно застосовуйте кожні дві години або частіше, якщо плаваєте чи пітнієте;
уникайте соляріїв - вони так само шкідливі, як і природні сонячні промені.
Зробіть щеплення
До 25% випадків раку в країнах із низьким і середнім рівнем доходів (до яких, на жаль, належить і Україна) зумовлено такими інфекціями, як гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ). Профілактика раку включає захист від цих вірусних інфекцій. Дізнайтеся у свого лікаря щодо вакцинації.
Гепатит B може збільшити ризик виникнення раку печінки. Щеплення проти ВГВ рекомендується для дорослих із таких груп ризику:
сексуально активних полігамних людей;
з інфекціями, що передаються статевим шляхом;
тим, хто вживає наркотики внутрішньовенно;
чоловікам, які практикують секс із чоловіками.
Також до групи ризику входять працівники системи охорони здоров’я і громадської безпеки, які можуть контактувати з інфікованою кров’ю або з іншими рідинами організму.
Вірус папіломи людини передається статевим шляхом і може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів, а також до плоскоклітинного раку голови та шиї. Вакцина проти ВПЛ рекомендована для дівчат і хлопчиків віком 11–12 років.
Регулярно відвідуйте лікаря для профілактичного огляду
Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби, а це підвищує ефективність лікування і знижує його вартість.
Проконсультуйтеся зі своїм лікарем про найкращий для вас графік онкоскринінгу.
Уважне ставлення до власного здоров’я і зменшення факторів ризику істотно знижують імовірність захворювання на рак. Коли ж уникнути недуги не вдалося, відмова від шкідливих звичок підвищить ефективність лікування і допоможе покращити самопочуття.
Профілактика, скринінг, своєчасне виявлення та лікування онкологічних захворювань допоможуть досягти значних позитивних результатів у боротьбі із цією проблемою.
Для цього достатньо зробити кілька кроків до здорового життя:
відмовитися від куріння;
не зловживати алкогольними напоями;
захищати шкіру від сонця;
обмежити вживання червоного м’яса;
підтримувати здорову масу тіла;
не мати хронічних захворювань чи будь-яких тривалих запальних процесів у організмі.
Медицина не стоїть на місці: завдяки сучасним терапевтичним методикам імовірність успішного лікування раку на ранній стадії дуже велика.
Ефективним сьогодні вважають і збирання власної сімейної історії. Для виявлення схильності до тої чи тої онконедуги важливо знати, чим хворіли батьки, бабусі, дідусі і т. д. Що більше буде відомо про хвороби вашої родини, зокрема історії ракових захворювань, то вищий шанс не захворіти або як мінімум відстрочити виникнення того чи іншого виду раку в майбутньому.
Також важливим фактором є підтримання здорового способу життя. Дослідники стверджують, що 30–50% випадків смерті від раку можна було уникнути, якби людина просто змінила свій спосіб життя.
 
За матеріалами ВООЗ, ЦГЗ МОЗ України
 
Всі новини