Неякісне електропостачання – найчастіша причина звернень до Держенергонагляду

До Державної інспекції енергетичного нагляду України надходять звернення громадян, найбільша частка яких стосується питань постачання електричної енергії. У більшості скарг споживачі зазначають, що електроенергія не відповідає параметрам, визначеним нормативно-правовими документами (ДСТУ EN 50160:2014 «Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загальної призначеності»).

Для прикладу, за зверненнями мешканців смт Літин Вінницької області та с. Вучкове Міжгірського району Закарпатської області представниками Управлінь Держенергонагляду у відповідних областях проведеномоніторинг електропостачання. За результатами опрацювання скарг було направлено листи до операторів системи розподілу щодо проведення відповідних вимірів параметрів якості електричної енергії атестованими приладами для з’ясування обґрунтованості фактів викладених у зверненнях та подальшого усунення недоліків у разі їх виявлення.

Також інспекторами Управління Держенергонагляду у Донецькій області здійснено розгляд звернень громадян та суб’єктів господарювання (споживачів електричної енергії).

Так, за зверненням мешканця селища Сопине Волноваського району Донецької області стосовно відновлення постачання електричної енергії будинку встановлено, що оператором системи розподілу не виконано вимоги нормативно-технічних документів. Зокрема, порушено:

 • терміни відновлення електропостачання споживача ІІІ категорій з надійності електропостачання (підпункт 4 пункту 2.3 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання);
 • порядок реєстрації звернень споживачів (підпункт 3 пункту 5.1.2, підпункт 24 пункту 5.1.2, пункт 8.1.3 Правил роздрібного ринку електричної енергії – далі ПРРЕЕ).

Крім того, розглянуто 06 звернень громадян, що надійшли від Краматорської міської ради щодо відключення електропостачання. На адреси заявників направлено відповіді.

За результатами розгляду встановлено, що оператором системи розподілу порушено вимоги нормативно-технічних документів, а саме:

 • порушено терміни направлення повідомлень про обмеження/припинення розподілу електричної енергії (пункт 11.5.8 Кодексу систем розподілу);
 • проводиться відключення споживачів за фактом самовільного підключення без складання акту про порушення ПРРЕЕ (абзац перший пункту 7.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії);
 • з споживачів проводиться стягнення плати за відновлення електроживлення електроустановок, за наявністю порушень оператором системи розподілу порядку припинення електроживлення, установленого ПРРЕЕ (пункт 7.12 ПРРЕЕ);
 • договірні відносини з власником житла не приведено у відповідність до діючих нормативних документів (пункт 2.1.2 ПРРЕЕ);
 • в частині заборони на відключення електричної енергії споживачам на час дії карантинних заходів порушено вимоги підпунктів 4 та 5 пункту 3 розділу ІІ Закону України №530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

За результатами розгляду звернень Управлінням Державної інспекції енергетичного нагляду України у Донецькій області оператору системи розподілу рекомендовано розробити заходи щодо усунення порушень в організації розгляду звернень споживачів електричної енергії та технічної експлуатації електричних мереж і в подальшому дотримуватись вимог правил й інших нормативно-правових актів.

Зі свого боку, представниками Управління Держенергонагляду у Івано-Франківській області розглянуто звернення мешканки м. Городенка щодо стабільності роботи електричної мережі при виробленні електричної енергії фотоелектричною станцією.

За результатами розгляду та опрацювання матеріалів, оператору системи розподілу було надіслано рекомендації з вимогою приведення технічного стану ПЛ-0,4 кВ Л-1 від КТП-202 м. Городенка Івано-Франківської області у відповідність до вимог нормативних документів. Зокрема:

 • розробити та виконати заходи щодо рівномірногопо фазного розподілу навантажень по ПЛ-0,4 кВ Л-1 від КТП-202 м. Городенка;
 • виконати перевірку (ревізію) контактних з'єднань проводів по всій довжині ПЛ-0,4 кВ Л-1 від КТП-202 м. Городенка;
 • виконати діагностику та визначення технічного стану силового трансформатора в КТП-202 м. Городенка;
 • розробити та виконати організаційно-технічні заходи із забезпечення електропостачання житлового будинку заявника якісною електричною енергією у відповідності до вимог Державного стандарту та ПРРЕЕ.

На сьогоднішній день персоналом оператора системи розподілу здійснюються роботи відповідно до наданих Держенергонаглядом рекомендацій.

Також до Управління Держенергонагляду у Житомирській області надійшла скарга щодо неефективної роботи фотоелектричної станції (СЕС) та перевантаженням мережі у Новоград-Волинському, оскільки декілька таких станцій підключено до однієї мережі.

За результатами проведеного аналізу офіційно отриманих від оператора системи розподілу результатів вимірювання навантажень встановлено, що за одночасної генерації декількома фотоелектричними станціями (включаючи станцію заявника) відбувається спотворення показників якості електричної енергії, а саме збільшення параметрів фазної напруги в мережі до значень 265 В. Тому представниками Управління Держенергонагляду у Житомирській області спільно з уповноваженим представником оператора системи розподілу розроблено відповідні заходи та прийнято рішення щодо перепідключення приватного домогосподарства заявника на повітряну лінію 0,4 кВ від іншої трансформаторної підстанції в термін до 30.04.2020 року.

Крім того, від громадян надходили звернення щодо:

 • заміни електроопор та перенесення підключення електропостачання будинку за попередньою схемою живлення (Закарпатська область);
 • визначення відповідальних за експлуатацію приладів обліку теплової енергії та покладання обов’язків з виконання ремонтів, обслуговування, повірки лічильників теплової енергії (Черкаська область);
 • порядку придбання, встановлення, налаштування, оплати придбаних приладів обліку (Черкаська область);
 • надання консультативної допомоги з приводу облаштування системи заземлення електрообладнання в кабінетах комунального некомерційного підприємства (м. Житомир);
 • незадовільного (аварійного) технічного стану електричних мереж (Івано-Франківська область).

За результатами розгляду звернень та опрацьованих матеріалів представниками Управлінь Держенергонагляду у відповідних областях здійснено заходи у межах компетенції відомства, надано рекомендації та направлено листи-відповіді, запитувачам.

Нагадаємо, що Держенергонагляд раніше вже повідомляв про порядок дій споживачау разі, якщо якість електричної енергії не відповідає визначеним параметрам.

Всі новини