КУ «Томашпільська ЦРЛ» іфнформує: ОБЕРЕЖНО БОТУЛІЗМ!

 Ботулізм – це захворювання, зумовлене потраплянням в організм ботулінічного токсину, характеризується важким ураженням нервової системи. Збудником є бактерія – Clostridium botulinum. Вона дуже широко поширена в живій природі. Її спори знаходяться в грунті, куди вони потрапляють з екскрементами теплокровних тварин (диких і домашніх тварин, птахів), а також в мулу озер і морів від риб, молюсків. Збудник – не небезпечний для здоров’я людини, небезпечний – токсин, що виробляється Clostridium botulinum.  Збудник розмножується в анаеробному середовищі (середа, в якій немає кисню), при цьому виділяється ботулінічний токсин. При нагріванні до 80 градусів Цельсія токсин частково розпадається. При кип’ятінні тривалістю 10-15 хвилин ботулінічний токсин руйнується повністю. Ботулінічний токсин  можна виявити в консервованих фруктах, овочах, грибах, солоної і копченої рибі домашнього приготування, шинкі. Особливу небезпеку представляють консервовані гриби, саме вони за статистикою стають найбільш частою причиною захворювання ботулізмом. Спори Clostridium botulinum знаходяться в зараженому продукті не рівномірно, а зосереджені у визначених ділянках. Тому з однієї банки або одну і ту ж копчену рибу може їсти вся сім’я, а захворіти можуть лише один або кілька людей, які споживають в їжу ті ділянки консерви, в яких були спори збудника та ботулінічний токсин. 
Отже, які продукти найчастіше можуть бути джерелами отруєння: 50% отруєнь викликано грибними консервами далі м’ясні і рибні продукти – копчена, в’ялена, консервована риба, шинка іноді причиною отруєння може стати приправа або часник, залитий рослинним маслом для збереження, але без підкислення погано промита картопля, запечена у фользі .
Інкубаційний період при ботулізмі становить від кількох годин до 5 днів. Чим він коротший, тим важче отруєння. Хвороба розвивається протягом 12-24 годин.
Перші симптоми:діарея,блювота, незначне підвищення температури тіла,але відсутність лихоманки,біль в животі,запаморочення.
Специфічні симптоми: порушення гостроти зору,затуманення погляду,порушення мовлення,слабкість,сухість в роті,порушення ковтання ,зміна голосу. 
 
Ознаки ботулізму у дітей: запор, постійний плач втрата апетиту, як наслідок, зниження маси тіла втрата або відсутність здатності тримати голівку Найбільш вірогідний спосіб зараження з медом, зараженим Clostridium botulinum.  
 
Перша допомога:
При появі відповідних  симптомів негайно викликати швидку допомогу! 
До приїзду медиків промити шлунок 25% розчином гідрокарбонату натрію та зробити очистну клізму.
Профілактика захворювання: 
При домашньому консервуванні необхідно дотримуватися всіх правил гігієни. 
Пам’ятати, що будь-які консерви, герметично закриті, потенційно небезпечні. Особливо це стосується грибів, так як їх дуже важко повністю очистити від частинок ґрунту, де і знаходяться спори Clostridium botulinum. Перед вживанням таких консервів, необхідно піддати кип’ятінню вміст банки протягом 15-20 хвилин, щоб ботулінічний токсин зруйнувався. Продукти, які неможливо піддати подібному впливу, необхідно зберігати при температурі нижче +10 градусів за Цельсієм. 
 Якщо лікування розпочати вчасно, то прогноз при ботулізмі сприятливий. Відновлювальний період триває декілька місяців. Без використання сучасних і спеціалізованих методів лікування, летальність близько 60%. Будьте обережні!
 
Лікар інфекціоніст КУ «Томашпільська ЦРЛ» Григорошина А.М
 
Всі новини