Офіційне оформлення трудових відносин

Кожна людина має право на працю, яке гарантується Конституцією України. Держава повинна створювати всі умови для повноцінного користування громадянами цього права. Проте, останніми роками значного поширення набула «тіньова» зайнятість, через що державна скарбниця недоотримує кошти у вигляді несплачених податків та відрахувань до Пенсійного фонду. При цьому громадяни ризикують втратити право на пенсію чи на її частину, адже при обчисненні суми враховуються офіційний розмір заробітної плати, страховий стаж. Тому, соціальний захист сьогодні та пенсійне забезпечення в майбутньому залежить насамперед від свідомої громадської позиції самих працюючих. Перш ніж погодитись на пропозицію одержувати гроші «у конверті», варто замислитися над перевагами офіційного працевлаштування.
Після укладення трудового договору працівник відповідно до вимог Кодексу законів про працю користується такими правами:
- на гарантований розмір заробітної плати, в тому числі на доплати, надбавки й заохочувальні виплати;
- на відпустку (основну, додаткову та без збереження заробітної плати, відпустку в звя’зку звагітністю та пологами;
- на скорочений робочий час,на вихідні і св’яткові дні, не залучатися до понаднормових робіт без згоди;
- на оплату лікарняного, на достроковий вихід на пенсію через шкідливі умови праці;
- на допомогу в зв’язку з безробіттям;
- на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань;
- на зарахування стажу роботи;
- на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування у старості.
Офіційне укладання трудового договору захищає найманого працівника у разі, якщо роботодавець затримує виплату заробітної плати, відмовляється оплатити виконану роботу, не додержується інших своїх зобов’язань. Трудові спори між найманим працівником і роботодавцем розглядаються в судовому порядку. Тільки офіційно оформлена є гарантією соціального захисту найманих працівників, а для роботодавців запорукою процвітання бізнесу.
Нині за кожного неоформленого працівника, якого допустили до роботи без укладення трудового договору юридичні та фізичні особи-підприємці несуть відповідальність у вигляді штрафу стаття 265 КЗпП України - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати встановленої законом на момент виявлення порушення, це 111 690 грн. та адміністративну відповідальність на керівника частина 1 статті 41 КУпАП – штраф від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, це від 8500 до 17000 грн.
 
Головний державний інспектор управління
Держпраці у Вінницькій області                           
Г.О. Куровська
Всі новини