РЦСССДМ інформує: сімейний патронат над дітьми

Діти, які опинилися у складних життєвих обставинах і відповідно до рішення опіки та піклування потребують захисту та тимчасового догляду, такі діти, у разі відсутності близьких родичів направляються до закладів, притулків, центрів соціально-психологічної реабілітації (ЦСПР), будинків дитини, дитячих будинків, інтернатів.
Згідно Постанови КМУ від 16 березня 2017р. №148 «Деякі питання здійснення патронату над дитиною»
Сімейний патронат – є шляхом, який попереджає потраплянню дитини в інтернат, це комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд та виховання дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, батьками складних життєвих обставин або на період прийняття рішення про набуття дитиною статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, та визначення форми її влаштування.
Юридичними підставами встановлення патронату над дитиною є договір про патронат, який укладається за рішенням органу опіки та піклування  ССД, уповноваженим закладом, з сім’єю патронатного вихователя та батьками дитини. 
Суть послуги полягає в комплексному підході, а саме: патронатного вихователя, який доглядає за дитиною в умовах сім’ї, та фахівця з соціальної роботи, який здійснює супровід сім’ї дитини, а у разі потреби сприяє залученню спеціалістів (психолог, юрист, психотерапевт, логопед, тощо), отриманню необхідних соціальних виплат, послуг.
Важливим є те, що базові послуги догляду, виховання дитина отримує у сімейних умовах, і в більшості випадків така дитина продовжує спілкування з близькими людьми, відвідує свій же дитячий садок, чи школу, відповідальність за долю дитини не перекладається на інших спеціалістів притулків. У такій ситуації, коли дитина знаходиться не далеко і біологічні батьки можуть з нею бачитись і спілкуватись, соціальним працівникам легше сформувати у батьків мотивацію для змін, що дає можливість органу опіки та піклування приймати обґрунтовані рішення, спрямовані на забезпечення найкращих інтересів дитини.
Термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на стан дитини та не повинен перевищувати 3 місяців. В особливих випадках, за рішенням органу опіки та піклування, термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен бути більшим за 6 місяців.
Одночасно під патронат (в одну патронатну сім’ю) влаштовуються виключно діти (не залежно від їх кількості), які є братами-сестрами або до влаштування під патронат проживали в одній родині.
За надання послуги патронатний вихователь щомісяця отримує:
- грошове забезпечення в розмірі 5-ти прожиткових мінімумів для працездатних осіб;
- у разі коли в сім’ї  патронатного вихователя перебуває дитина віком до одного року, дитина з інвалідністю, малолітня або неповнолітня вагітна, ВІЛ-інфікована дитина та одночасно двоє і більше дітей розмір грошового  забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину, але сумарно не перевищує 50%;
- Соціальну на утримання та виховання та виховання дитини в розмірі 2-х прожиткових мінімумів відповідно до віку дитини;
- Сплату єдиного внеску за загальнообов’язкове державне соціальне страхування за патронатного вихователя.
Патронатним вихователем може бути повнолітня особа, яка є громадянином України, має досвід виховання дітей, спільно з добровільним помічником пройшов/ла навчання за програмою підготовки патронатних вихователів та зі згоди всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають у помешканні, уклала договір про надання послуг патронату з відповідним органом опіки та піклування.
Кандидатам, що мають намір стати патронатними вихователями, необхідно звернутися до Томашпільського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді для отримання додаткової інформації щодо процесу запровадження даної послуги в громаді та подати відповідний пакет документів.
 
За детальною інформацією стосовно сімейного патронату над дітьми звертатись до Томашпільського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за тел. 
(04348) 2 -22-40
 
Директор РЦСССДМ  Поповська Я. О.
 
Всі новини