Сергій Савчук: Початок 2017 року демонструє позитивну динаміку попиту ОСББ на Урядову допомогу при утепленні житла
Незважаючи на початок нового року, ОСББ продовжують свідомо та активно залучати кошти на заходи, спрямовані на підвищення енергоефективності у своїх будинках. Так, з 1 по 23 січня спостерігається зростання попиту ОСББ на Урядову програму з енергоефективності.
"Якщо у перший та другий тиждень січня учасниками програми стало по 5 ОСББ, то у період з 16 по 23 січня – додатково ще 9 ОСББ. Свята, погодні умови не злякали громадян. Це означає лише одне – населення серйозно ставиться до Урядової програми, усвідомлює власну вигоду та наслідки впровадження енергоефективних заходів, що позитивно вплинуть на зменшення комунальних платіжок та підвищення комфорту проживання у квартирах", – прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук дані щотижневого моніторингу Урядової програми з енергоефективності.
Сергій Савчук також спрогнозував значно більший попит на програму серед ОСББ у 2017 році ніж у попередні роки.
"Лише за три тижні січня вже 19 ОСББ долучилися до програми та залучили на енергоефективні заходи більше 1,1 млн. грн, що у півтора рази більше ніж за весь січень-місяць 2016 року", - зауважив Голова Агентства – "Зважаючи на стрімкий ріст популярності програми серед ОСББ восени минулого року та позитивну динаміку попиту на початку 2017 року, можемо зробимо логічний висновок: програма фінансової допомоги отримає ще більше прихильників ніж торік".
Загалом, з початку дії програми її учасниками стали 648 ОСББ, які залучили більше 78,6 млн. грн. на утеплення своїх будинків.
С. Савчук також нагадав, що минулого тижня Урядовим комітетом вже схвалено проект постанови Кабінету Міністрів України щодо продовження програми у цьому році. Найближчим часом очікується його розгляд та прийняття на засіданні Уряду.
Сергій Савчук: Технічні умови із визначеним терміном дії стимулюватимуть інвесторів вчасно завершувати будівництво об’єктів відновлюваної енергетики
Удосконалена у 2015 році система «зелених» тарифів дозволила пожвавити темпи розвитку відновлюваної енергетики в країні, активізувати приватні домогосподарства у використанні сонячної енергії. Обрано правильний напрямок руху і Держенергоефективності продовжує удосконалювати законодавство, аби стимулювати виробництво електроенергії з чистих джерел.
Про це повідомив Голова Агентства Сергій Савчук, виступаючи 23 січня в НЕК «Укренерго» на зустрічі, присвяченій проблемам та перспективам «зеленої» електроенергетики в Україні.
«Ми виокремили ключові проблеми на цьому ринку та наразі працюємо над їх вирішенням. Одна з них – це «резервування» потужностей та затягування процесу будівництва об’єктів відновлюваної енергетики», - повідомив Голова Агентства.
Як пояснив С. Савчук, справа в тому, що на сьогодні технічні умови видаються девелоперам проектів на безстроковій основі. У результаті склалася така ситуація: гранична потужність об’єктів відновлюваної електроенергетики, що можуть працювати в об’єднаній енергетичній системі, складає 5,2 ГВт. Наразі видано вже 4,4 ГВт технічних умов на приєднання об’єктів відновлюваної енергетики, з яких лише 37% було введено в експлуатацію впродовж 2013-2015 років.
«Для вирішення цієї проблеми Держенергоефективності розроблено законопроект щодо обмеження терміну дії технічних умов для об’єктів відновлюваної енергетики. Пропонується видавати технічні умови строком на 2 роки з можливістю їх подовження до 5 років. Це має стимулювати компанії, які їх отримали, до завершення будівництва об’єктів у визначений строк», - наголосив С.Савчук.
При видачі технічних умов з обмеженим періодом дії суттєво знівелюється проблема незавершеного будівництва об’єктів відновлюваних джерел енергії та «резервування потужностей». Зазначене сприятиме залученню інвестицій у ці проекти в Україні.
У свою чергу, керівник Укренерго Всеволод Ковальчук також наголосив на необхідності вирішення проблем, пов’язаних з виконанням договорів на підключення: «Нами укладено 9 договорів з інвесторами вітрових та сонячних електростанцій на загальну потужність понад 1600 МВт. Але лише за одним договором умови виконані повністю, 1 об’єкт готується до підключення. Решта проектів гальмується на етапі проектування. Маємо намір посилити відповідальність за несвоєчасне виконання інвесторами взятих на себе зобов’язань щодо будівництва об’єктів».
Окрім кроків законодавчого характеру, Держенергоефективності розробляє інструменти, які полегшать роботу виробників «зеленої» електроенергії. Так, Агентством розроблено Дорожню карту розвитку відновлюваної енергетики на період до 2020 року. Завдяки цій карті інвестор зможе отримати детальну інформацію про порядок впровадження «зеленого» проекту в Україні, можливі точки приєднання нових генеруючих потужностей відновлюваної електроенергетики в розподільних мережах та місця їх розміщення. Наразі проект Дорожньої карти оприлюднено на офіційному веб-сайті Держенергоефективності для публічного обговорення.
Щоб спростити взаємодію з виробниками «зеленої» енергії, Укренерго також запроваджує низку ініціатив, завдяки яким механізми видачі технічних умов будуть максимально публічними та простими. Зокрема, з 1 січня цього року в тестовому режимі працює «єдине вікно» для потенційного інвестора, що має намір встановлювати новий об’єкт. Ще одна ініціатива – «зелений калькулятор», завдяки якому інвестор зможе онлайн визначити вартість підключення та технічних умов. Планується запровадити інтерактивну карту мережі Укренерго, за допомогою якої інвестор отримає повну інформацію щодо наявності технічної можливості щодо підключення об’єктів.
Довідково:
З проектом Дорожньої карти розвитку відновлюваної енергетики в Україні на період до 2020 року можна ознайомитися за посиланням: http://saee.gov.ua/uk/pressroom/1133.
Захід організовано ДП «НЕК «Укренерго». В обговоренні проблем розвитку відновлюваної енергетики взяло участь близько 50 представників бізнес-середовища.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю