День пам'яті померлих від СНІДу

За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я кожну третю неділю травня проводиться День пам’яті померлих від СНІДу.  Статистика померлих від СНІДу в світі катастрофічна. Від СНІДу померло людей вже більше, ніж було вбито у Другій світовій війні в цілому.
В цей день хочеться не лише вшанувати пам’ять людей, які померли від СНІД, але й привернути увагу суспільства та представників влади до епідемії ВІЛ/СНІД у нашій країні та Томашпільському районі зокрема, нагадати про те, що ця проблема стосується кожного, а байдужість до неї може стати причиною смертей ще десятків тисяч людей та загрози руйнування економіки нашої країни. 
 В цей день велика кількість жителів планети прикріпляє до одягу червону стрічку – в знак скорботи і в пам’ять про мільйони людей, яких СНІД позбавив життя, в знак солідарності з тими, хто має ВІЛ-позитивний статус, або вже хворий на СНІД. Як вияв розуміння проблем, пов’язаних з ВІЛ/СНІД, які не мають кордонів, національностей, статі і віку. Як символ надії на те, що людство обов’язково переможе цю хворобу.
Червона стрічка – просто петелька з червоної тканини – символ багатозначний. Це не тільки знак поминання померлих від СНІД. Це символ протесту проти необізнаності, проти дискримінації людей, що живуть з ВІЛ/СНІД.  
В Україні станом на 01.04.2017 кумулятивна кількість офіційно зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції становить 302152 особи, СНІДу – 95366 осіб, смертей від захворювань, що обумовлені СНІДом, – 41502 випадки. Під медичним наглядом у закладах охорони здоров’я перебувають 135414 ВІЛ-інфікованих осіб та 40186 хворих на СНІД. 
Епідемічний процес ВІЛ-інфекції в Україні продовжує характеризуватися високою інтенсивністю.
Одна з основних причин смертності від СНІДу – пізнє звернення ВІЛ-інфікованих до лікаря і, як наслідок – пізня діагностика та призначення адекватного лікування.
Основною руйнівною силою епідемії стало ін’єкційне споживання наркотиків. Поступово ВІЛ із середовища наркоспоживачів почав поширюватися на їхніх статевих партнерів, що призвело до зростання кількості інфікованих вагітних жінок та народжених ними дітей. Особливістю епідемічного процесу в області є збільшення випадків передачі ВІЛ статевим шляхом.
Крім того, епідемія ВІЛ/СНІДу «старіє». Кожного року відмічається поступове збільшення осіб вікової групи старше 50 років
До цього часу єдиним реальним заходом, за допомогою якого людство має можливість боротися зі СНІДом, є зміна поведінки людини на більш безпечну поведінку щодо можливості інфікування ВІЛ. Необхідно перетворити знання про шляхи інфікування ВІЛ на усвідомлені та впевнені дії протистояння проти них».
 
Як передається ВІЛ-інфекція/СНІД?
 ВІЛ може поширюватися від зараженої людини до здорової тільки трьома шляхами: 
1)    при статевому контакті; 
2)    через кров (парентеральний шлях);
3)    від жінки до плоду через плаценту та грудне молоко.
 Розпізнати хворобу в самому її початку дуже важко, частіше - практично неможливо, тому що перші кілька років ВІЛ-інфекція по суті є безсимптомною. Тривалість цього періоду – від кількох місяців до 5-15 років. Поступово з’являються такі ознаки: тривале нездужання “неясного походження”, лихоманка “без причини”, збільшення лімфатичних вузлів, “безпричинне“ порушення функції кишківника і втрата у вазі. Після того, як хворобливий процес заходить далеко, у більшості хворих розвиваються різні вторинні інфекції, обумовлені бактеріями, грибами, вірусами, найпростішими. Більш ніж у половини хворих з'являються також неврологічні і психічні порушення.
Єдиний спосіб дізнатись чи є в тебе ВІЛ-інфекція – це пройти тестування на ВІЛ-інфекцію. 
  На базі Томашпільської ЦРЛ працює кабінет «Довіра»,який знаходиться на 2 поверсі інфекційного відділення. Працює щоденно з 8:00 до 15:00, окрім суботи та неділі. Саме тут  кожна людина може зробити анонімне та безкоштовне тестування на ВІЛ та отримати результат через 15 хвилин га отримати безкоштовне антиретровірусне лікування
Пам’ятайте! Вберегтись від зараження на СНІД дуже просто – необхідно контролювати свою поведінку, вести здоровий спосіб життя, бож хворобу легше запобігти, аніж її лікувати. Будьте здорові!
Альона Григорошина, лікар інфекціоніст кабінету «Довіра» КУ "Томашпільська ЦРЛ"
 
Всі новини