Сергій Савчук: Україна удосконалює систему "зелених" тарифів, щоб використання "зеленої" електроенергії було вигідним та доступним кожному домогосподарству
Сектор електроенергетики у всьому світі швидко розвивається, втім, за даними Міжнародного агентства з відновлюваної енергетики (IRENA), майже третина жителів світу залишається без доступу до нього. Рішенням є нагальна розбудова сфери використання відновлюваних джерел енергії.
Для того, щоб обговорити останні тренди розвитку цієї сфери, 15 січня IRENA зібрало урядовців та бізнесменів за одним круглим столом на тему: "Стимулювання використання автономних об’єктів відновлюваної енергетики: на шляху до глобального доступу до електроенергії та досягнення цілей сталого розвитку".
Участь у заході також взяв Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, представляючи Україну та її напрацювання у напрямку стимулювання виробництва та споживання електроенергії з відновлюваних джерел. Як він пояснив, поштовхом для розвитку цієї сфери в країні став, прийнятий у 2015 році Закон України №514-VIII. Він створив нові вигідні правила гри на ринку відновлюваної енергетики.
"Зокрема, цим Законом "зелений" тариф прив’язано до курсу євро аж до 2030 року. Встановлено "зелені" тарифи на виробництво електроенергії сонячними та вітровими установками приватних домогосподарств потужністю до 30 кВт. Як тільки Закон почав діяти, кількість домогосподарств, які встановили сонячні панелі відразу збільшилася на 40,4%, а ще через квартал - на 84,8%. Минулого року така динаміка попиту збереглася. Іншими словами, сотні власників приватних будинків переходять на чисті джерела енергії, стаючи менш енергозалежними", - роз’яснив С.Савчук та додав, що все це завдяки вигідному високому тарифу, за яким домогосподарства можуть продавати надлишок згенерованої електроенергії державі.
С.Савчук підкреслив: "Загалом, в Україні близько 6,5 млн приватних домогосподарств. Тож, можна говорити про можливості створення величезного ринку внутрішнього споживання сонячних панелей".
Сергій Савчук також відзначив й інші введені Законом зміни: скасовано "місцеву" складову, збільшено розмір "зеленого" тарифу для виробників електроенергії з біомаси та біогазу до 12,38 євроцентів за 1 кВт*год, запроваджено премію за використання обладнання вітчизняного виробництва.
Загалом, цей закон оживив ринок. Після реформування системи "зелених" тарифів темпи введення потужностей відновлюваної електроенергетики в 2016 році почали відновлюватись. Так, впродовж 11 місяців минулого року встановлено 71 МВт нових потужностей об’єктів, що генерують електроенергію з відновлюваних джерел. З них 52 МВт – це потужності сонячних електростанцій. Щоквартально на 40-50% збільшується кількість домогосподарств, що встановлюють сонячні панелі, а один з вітропарків вже отримав 10%-ву надбавку до "зеленого" тарифу за використання українського обладнання.
Під час заходу Голова Агентства також мав нагоду обговорити різні законодавчі стимули використання електроенергії з чистих джерел зі своїми іноземними колегами: професором Джоном Лохедом з Департаменту з питань стратегій розвитку бізнесу, енергетики та промисловості Великобританії та Девідом Вортманом з Агентства з питань чистих технологій та комунікацій "DWR eco" Німеччини.
Крім цього, вчора, 14 січня Голова Держенергоефективності Сергій Савчук взяв участь у круглому столі на тему: "На шляху до економіки на основі відновлюваної енергії: інновації для наступного етапу трансформації сектору елетроенергетики", за яким IRENA зібрало урядовців та бізнесменів для того, щоб обговорити останні тренди розвитку відновлюваної електроенергетики.
Підсумовуючи, учасники заходів відзначили, що сектор електроенергетики у всьому світі зазнає змін. Вже майже третина електроенергії у світі виробляється з відновлюваних джерел. Однак, подальше нарощування потужностей у цій сфері потребує впровадження нових технологічних, фінансових та законодавчих рішень.
Сергій Савчук: Участь України в IRENA – нагода повноцінно долучитися до світового тренду використання чистих джерел енергії
14 січня 2016 року в м. Абу-Дабі (ОАЕ) Голова Держенергоефективності Сергій Савчук взяв участь у 7-му засіданні Генеральної асамблеї Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA).
"IRENA об'єднує різні країни по всьому світу, щоб стимулювати їх перехід до сталого енергетичного майбутнього, використовуючи інноваційні технології та кращі фінансові інструменти. Для України велика честь мати можливість приєднатися до цієї організації. Переконані, що участь в IRENA дозволить вивести відновлювану енергетику України на новий рівень розвитку, допомагаючи досягти мети – зменшення залежності від традиційних енергоресурсів, особливо газу", - повідомив у своїй промові Голова Держенергоефективності та додав, що для нашої держави участь в IRENA – це нагода повноцінно долучитися до світового тренду використання чистих джерел енергії.
Сергій Савчук також наголосив: "У процесі приєднання до IRENA Україна знаходиться на фінішній прямій. Відповідний законопроект, розроблений Держенергоефективності, вже погоджено з усіма центральними органами влади. Сподіваюсь, що у найближчі місяці його буде розглянуто та прийнято Парламентом".
Виступаючи від імені Уряду України, Сергій Савчук також ознайомив учасників засідання, представників більше 150 країн світу з потенціалом та політикою розвитку "зеленої" енергетики в Україні, цілями прийнятого Національного плану дій з відновлюваної енергетики до 2020 року. Він також відзначив, що у своїй роботі Держенергоефективності вже використовує дослідження IRENA, у тому числі Дорожню карту розвитку відновлюваної енергетики в Україні до 2030 року (REMAP – 2030).
Про ключові напрацювання IRENA розповів її генеральний директор Аднан Амін, презентуючи звіт щодо виконання річної програми роботи та бюджету за 2016-2017. За його словами, зростання числа членів IRENA (в даний час 150 членів і 27 країн в процесі приєднання) підтверджує світову потребу до переходу на чисті джерела. За останні два роки більшість нових генеруючих потужностей у світі встановлено на відновлюваних джерелах енергії. Лише у 2015 році зафіксовано 156 ГВт нових таких потужностей, а обсяг вкладених інвестицій у цю сферу сягнув рекордні 286 млрд доларів. Все це свідчить про те, що "енергетичний" перехід на відновлювані джерела набуває глобального характеру. Зі свого боку, IRENA продовжуватиме надавати підтримку та допомогу усім країнам, які взяли курс на нарощування частки "зеленої" енергії, особливо тим, які потребують полегшення доступу до фінансових ресурсів.
"Безпрецедентна трансформація нашої енергетичної системи йде повним ходом. Різке падіння цін та швидкий розвиток технологій стимулювали інвестування у відновлювану енергетику", - повідомив генеральний директор IRENA Аднан Амін та додав, що на сьогодні ключовим є питання, як прискорити перехід до глобального, сталого енергетичного майбутнього.
У свою чергу, пан Маріо Гіро, заступник міністра зовнішніх справ Італії, країни, яку обрано цьогоріч президентом 7-ого засідання Асамблеї, відзначив важливу роль IRENA, яка є, на його думку, єдиним світовим голосом за розвиток відновлюваної енергетики. Виступаючи, він звернув особливу увагу на соціально-економічні переваги розбудови цієї сфери, зокрема, вирішення питання міграцій та зайнятості населення завдяки створенню нових робочих місць.
Довідково:
Участь у 7-му засіданні Генеральної асамблеї Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA) взяли понад 1100 представників іноземних держав з понад 150 країн світу. Президентом цьогорічного засідання обрано Італію.
Сергій Савчук: країни-члени Міжнародного агентства з відновлюваної енергетики (IRENA) визнають величезний потенціал розвитку "зеленої" енергетики в Україні
13 січня 2017 року в рамках офіційного візиту до м. Абу-Дабі, столиці Об’єднаних Арабських Еміратів, Голова Держенергоефективності Сергій Савчук став почесним гостем зустрічі високого рівня, організованої Міжнародним агентством з відновлюваної енергетики (IRENA) з метою обговорення питання розкриття потенціалу відновлюваної енергетики у країнах Південно-Східної Європи.
На початку заходу генеральний директор IRENA пан Аднан Амін презентував присутнім підготовлений звіт "Конкурентоспроможне виробництво енергії з відновлюваних джерел: потенціал країн Південно-Східної Європи", в якому особлива увага приділена і Україні. Зокрема, на думку експертів IRENA, сектор енергетики України є найбільшим за обсягом порівняно з іншими країнами цього регіону. Також відзначаються значні потужності об’єктів відновлюваної енергетики, наприклад, сонячної та вітрової енергетики, що складають 1,3 ГВт. За даними цього дослідження, Україна має найбільший серед країн регіону потенціал використання вітрової енергії. У звіті також продемонстровано особливості стимулювання розвитку відновлюваної енергетики в Україні: удосконалену систему "зелених" тарифів, запроваджену премію за використання вітчизняного обладнання, скасовану вимогу щодо "місцевої" складовою та ін.
"Зважаючи на значний ресурсний потенціал, відновлювана енергетика в Україні розглядається як шлях до підвищення енергетичної безпеки та пожвавлення економіки країни", - йдеться у звіті IRENA. На тому, що перехід на чисті джерела енергії – це дійсно додатковий поштовх до розвитку економіки, наголосив у ході виступу і пан Домінік Рісторі, генеральний директор з питань енергетики Європейської Комісії.
Підтвердити дані звіту та розповісти детально про особливості державної політики розвитку відновлюваної енергетики в Україні мав нагоду особисто Голова Держенергоефективності, якому пан Аднан Амін надав перше слово для виступу країн-учасниць зустрічі.
"Незважаючи на складну економічну ситуацію та воєнні події на Сході, Україна відповідає на всі виклики, які перед нею стоять, в першу чергу, енергетичні. Завдяки крокам законодавчого характеру за останні два роки ми дали новий поштовх для розвитку виробництва енергії з відновлюваних джерел. Підтвердження цьому – встановлення впродовж 11 місяців минулого року 71 МВт нових потужностей об’єктів, що генерують електроенергію з відновлюваних джерел. При цьому, 52 МВт – це потужності сонячних електростанцій", - повідомив С. Савчук.
Як пояснив Голова Агентства, все це – результат виваженої державної політики в сфері відновлюваної енергетики. "Ми удосконалюємо законодавчу базу, створюємо стимули для залучення інвесторів в український ринок. Наш пріоритет сьогодні – надання інвесторам гарантій повернення своїх інвестицій", - роз’яснив С.Савчук та додав, що ключовим для стимулювання конкурентоспроможного виробництва "зеленої" електроенергії став Закон України від 04.06.2015 р. №514-VIII. Розповівши про його основні положення, С.Савчук продемонстрував приклади вже успішно діючих проектів у сфері відновлюваної енергетики у різних регіонах країни.
"Для виробництва енергії з усіх видів відновлюваних джерел Україна має значні ресурси, необхідну законодавчу базу і головне – політичну волю. Ми відкриті до діалогу та готові обговорювати можливі шляхи співпраці, а також надавати консультативну допомогу усім зацікавленим інвесторам", - закликав присутніх до взаємодії Сергій Савчук.
Загалом, учасники заходу наголосили на тому, що саме законотворці відіграють ключову роль у розбудові відновлюваної енергетики. Від їх роботи, прийнятих законів залежать умови, в яких працюватимуть підприємці та інвестори.
Також, у ході зустрічі учасники розглянули хід виконання Національних планів дій з відновлюваної енергетики в країнах Південно-Східної Європи та бар’єри на цьому шляху, обговорили способи подолання перешкод та залучення допомоги IRENA у цьому питанні.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю