Реформа системи охорони здоров'я - дуже важливий та відповідальний період у житті нашої держави

 
Реформування передбачає докорінні зміни в роботі первинної, вторинної та третинної ланок охорони здоров'я. Впровадження реформи розраховане на три роки (2018-2020 роки). У 2018 році відбудуться зміни в первинній ланці. Медична реформа торкається  кожної місцевої громади, сотень медичних закладів, тисяч медичних працівників та кожного пацієнта. Завданням на цей рік є закладення міцного фундаменту для змін у первинній ланці.
У 2017 році розмір медичної субвенції з держбюджету складав 55, 5 млрд. гривень, тобто 2,1 % ВВП. Третина цих коштів втрачається через утримання непотрібних приміщень, неефективне використання, корупцію. Держава припинить виділяти кошти лише за те, що вони існують. Кошти будуть надаватися за лікування людей, які до цих лікарень звертаються.
У бюджет 2018 року уряд заклав рекордну суму на фінансування сфери охорони здоров'я - 113,9 млрд. гривень, і проведення реформи дозволить використовувати бюджетні кошти максимально ефективно.
Чіткий перелік медичних послуг, які оплачує держава
Запроваджується програма медичних гарантій, що визначає перелік медичних послуг, які на 100% оплачує держава. Перелік щороку визначатиметься Кабінетом Міністрів. Гарантовано безкоштовною буде:
- Екстрена допомога (невідкладна допомога - термінові операції, у тому числі гострий серцевий напад, інсульт, апендицит, переломи).
- Первинна допомога (допомога лікарів первинної ланки - сімейних лікарів, педіатрів, терапевтів, що працюють у поліклініках, амбулаторіях, мають приватну практику).
- Паліативна допомога (допомога пацієнтам, що страждають на смертельні захворювання, перш за все надання адекватного знеболювання).
- Медична допомога дітям до 16 років.
- Медична допомога у зв'язку з вагітністю та пологами.
Обсяг коштів на програму медичних гарантій буде закладатися не менше 5% ВВП. До гарантованого пакету послуг не входять естетична медицина, ліки недоведеної ефективності. Також необхідно повністю оплачувати вартість звернень до лікарів без направлень, крім екстреної допомоги.
Ключові етапи реформи:
І квартал 2018 року - підготовчий етап, автономізація ПМД; ІІ квартал 2018 року - старт приписної кампанії; ІІІ квартал 2018 року - початок фінансування закладів ПМД за контрактами з Національною службою здоров'я України; ІV квартал 2018 року - можливість подальшого укладання контрактів із НСЗУ.
У першому кварталі 2018 року передбачена реорганізація закладів ПМД з бюджетних установ та комунальні некомерційні підприємства, які є неприбутковими, метою їхньої діяльності є не отримання прибутку, а надання послуг з охорони здоров'я населенню.
Ці підприємства не будуть платниками податку на прибуток і зможуть самостійно розпоряджатися отриманими грошима, вільно встановлювати розмір заробітної плати  для медичних працівників. У другому кварталі 2018 року стартує кампанія з вибору лікаря з надання первинної допомоги, під час якої пацієнти підписуватимуть декларації. Лікарем з надання первинної допомоги може бути лікар загальної практики - сімейний лікар, педіатр або терапевт. Декларація про вибір лікаря повідомляє державу, що конкретний лікар буде отримувати гроші за конкретного пацієнта.
Як обрати сімейного лікаря?
Ви обираєте такого лікаря, якому довіряєте своє здоров'я та під керівництвом якого задоволені результатами обстеження та лікування. Можна обрати лікаря незалежно від місця проживання, де він працює і кому підпорядкований. Наразі ви поки що мусите звертатись до лікаря "строго за припискою", у подальшому у вас буде право вільного вибору лікаря і не лише там, де ви зараз спостерігаєтеся. Загалом законом заборонено тиск при виборі лікаря.
Коли ви обрали лікаря, вам необхідно підписати з ним декларацію на обслуговування. Декларація підписується безстроково, але, якщо ви вирішите підписати угоду з іншим лікарем, зможете це зробити в будь-який час.
Якщо ви підписуєте декларацію із сімейним лікарем, який обслуговуватиме вашу дитину, то в цьому випадку необхідно надати свідоцтво про народження дитини та документи (паспорт і код) обох батьків або опікунів.
Основний спосіб заповнення декларацій - електронний. Лікар внесе ваші дані в систему. Декларація з'явиться в системі після подвійної авторизації. Лікар попросить назвати код, який надійде вам смс-повідомленням. У випадку відсутності мобільного телефона він відсканує ваші документи, щоб долучити їх до декларації. Далі лікар роздрукує декларацію, ви підписуєте її у двох примірниках, один залишається у вас, і з моменту підписання звертайтеся до лікаря в будь-який час. У випадку відсутності вашого лікаря (хвороба, відпустка) має бути заміна - інший лікар первинної ланки. Якщо ви перебуваєте за межами постійного місця проживання, то за потреби звертайтеся до найближчого закладу первинної медичної допомоги.
В обов'язки сімейного лікаря входять консультації лікаря в необмеженій кількості, профілактичні огляди, базові аналізи, виписка рецептів на доступні ліки (безкоштовно або з незначною доплатою), лікування, спрямування до вузькопрофільних спеці-алістів, видача довідок, видача листків непрацездатності.
Закладам первинної медичної допомоги згідно зі встановленими тарифами буде платити держава, щоб у медичних працівників була гідна зарплата, а пацієнти отримували якісні послуги.
Що зроблено для впровадження медичної реформи в районі?
Завдяки районній державній адміністрації та районній раді районний центр первинної медико-санітарної допомоги повністю забезпечений комп'ютерною технікою та підключений до мережі Інтернет. Заклад повністю готовий до реформування. Підготовлено проект Статуту комунального підприємства ТРЦ ПМСД для затвердження на сесії районної ради 6 лютого.
 
Віктор ЗАТИРКА,
головний лікар районного центру
первинної медико-санітарної допомоги.

 

Всі новини