Форми сімейного виховання дітей

Найбільшою нашою цінністю є діти, бо вони наше майбутнє. Одним із найблагородніших вчинків людей є захист і виховання дітей, які з будь-яких причин залишилися без батьківського піклування. Утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування покладається на державу. При цьому Конвенція ООН про права дитини наголошує, що дитині для повного та гармонійного розвитку її особистості необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові та розуміння. Тому діяльність держави спрямована на створення таких правових форм утримання та виховання дітей, які потребують батьківського піклування, що здатні були б до певної міри замінити сім’ю.
Існує декілька традиційних форм прийняття дитини на виховання у сім’ю, серед яких усиновлення, опіка та піклування, прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу. Кожна з них має свої особливості але в кожної одна мета це великий крок на зустріч дітям, які потребують турботи, любові, затишку, сімейного тепла.
Усиновлення – прийняття усиновлювачем у свою сім’ю дитини на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду. Усиновлення дитини проводиться в її інтересах для забезпечення стабільних і гармонійних умов її життя.
Встановлення опіки та піклування– це влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, у сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах із цими дітьми з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку, захисту їх прав та інтересів. Опікуни (піклувальники) є законними представниками інтересів дитини без спеціальних на те повноважень. До їх обов’язків належить виховання дитини, піклування про її здоров’я, фізичний, психічний, духовний розвиток, забезпечення одержання дитиною повної загальної середньої освіти, здійснення повного медичного обстеження підопічного двічі на рік.
Прийомна сім’я - це сім’я або особа, що не перебуває в шлюбі, яка добровільно взяла на виховання та спільне проживання від 1 до 4 дітей–сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Дитячий будинок сімейного типу– окрема сім'я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, в яку влаштовуються на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних дітей.
З метою інформування щодо, форм сімейного виховання, Томашпільським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді було проведено інформаційний захід для жителів с. Гнатків на тему: «Форми сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», на заході було висвітлено всі питання які цікавили присутніх, надано детальне консультування щодо кандидатів, які мають намір створити одну з форм сімейного виховання. Учасники заходу мали змогу ознайомитися з позитивним досвідом створення форм сімейного виховання на прикладі прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, що є на Томашпільщині. Томашпільський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді регулярно проводить подібні заходи, ми інформуємо та закликаємо всіх небайдужих, якщо Ви готові дарувати турботу, тепло, та ласку діткам які цього потребують зробіть перший крок, далі будемо крокувати разом працівники служби у справах дітей, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді завжди підтримають вас на шляху до благородної мети.
Якщо ви бажаєте взяти на виховання дитину, яка залишилась без батьківського піклування, Вам необхідно за додатковою інформацією звернутись до Томашпільського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служби у справах дітей Томашпільської райдержадміністрації за адресою: cмт. Томашпіль, пл. Тараса Шевченка, 4, тел.: (04348) 2-15-74.
 
    Фахівець із соціальної роботи Іванова Н.В.
 
Всі новини