Щодо організації раціонального режиму роботи працівників в умовах підвищеної температури повітря

Останніми днями майже на всій території Україні температура повітря сягає понад +30 °С. Зрозуміло, що за таких умов продуктивність праці істотно знижується, а ймовірність нещасних випадків зростає. Аби зменшити вплив підвищеної температури повітря на своїх працівників, роботодавцям необхідно організувати оптимальний режим праці та відпочинку, а також вжити певних заходів безпеки, щоб не допустити перегріву працівників у спекотні дні. Рекомендується провести позапланові інструктажі з працівниками щодо дотримання вимог безпечного ведення робіт та надання долікарської допомоги у разі сонячного та теплового удару, запаморочення.  В разі необхідності доукомплектувати медичні аптечки на робочих місцях.
При роботах на відкритих місцевостях і температурі зовнішнього повітря 35 С і вище, тривалість періодів безперервної роботи повинна складати 15-20 хвилин  з наступною тривалістю відпочинку не менше 10-12 хвилин в охолоджуваних приміщеннях. При цьому допустима сумарна тривалість термічного навантаження за робочу зміну для осіб, які використовують спеціальний одяг для захисту від теплового випромінювання не повинна перевищувати 4-5 годин, і 1,5-2 години для осіб без спеціального одягу.
- В охолоджуючих приміщеннях, аби уникнути негативного впливу на організм великого перепаду температур, слід підтримувати температуру повітря на рівні 24-25 С.
- Робота при температурі зовнішнього повітря більше 37 С за показниками мікроклімату відноситься до небезпечних (екстремальних). За цієї температури  рекомендується обмежити виконання робіт підвищеної небезпеки, у т. ч. робіт на висоті, робіт в колодязях, траншеях, замкнутих просторах, експлуатацію машин, механізмів;
 - Слід змінити порядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час.
- Для захисту від надмірного теплового випромінювання необхідно використовувати спеціальний одяг або речі вільного крою та лише з натуральних тканин (льону, бавовни, шовку);
- В умовах підвищеної температури рекомендується допускати до роботи осіб, які відповідно до проведених медоглядів не мають проблем із здоров’ям. 
- З метою профілактики зневоднення організму рекомендується правильно дотримуватися питного режиму. Рекомендована температура питної води, напоїв, чаю +10-15 С.  
- Для оптимального водозабезпечення рекомендується також відшкодовувати втрату солей і мікроелементів, що виділяються з організму з потом, за рахунок вживання підсоленої води, мінеральної лужної води, молочно – кислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв. Пити воду слід часто і потроху, щоб підтримувати хорошу гідратацію організму (оптимальний вміст води в організмі, який забезпечує його нормальну життєдіяльність, обмін речовин). При температурі повітря більше 30 С і виконанні робіт середньої тяжкості, потрібно випивати не менше 0,5 літра води на годину – приблизно один стакан кожні 20 хвилин.      
 
Валентина Колеснік
Завідувач сектору праці та соціально - трудових
відносин управління праці та соціального захисту
населення Томашпільської РДА
 
Всі новини