Безпечна електроенергія

В Україні показник смертності від нещасних випадків невиробничого характеру втричі вищий, ніж у країнах Європейського Союзу та в інших розвинених країнах. За даними Державного комітету статистики, за попередні роки, в Україні щороку від нещасних випадків невиробничого характеру загинуло понад 70 тис. чоловік і були травмовані понад 2 млн. чоловік. Близько 75% постраждалих людей працездатного віку стають інвалідами.
Більша частина побутових інцидентів з подальшим травмуванням або зі смертельним результатом викликана випадковими падіннями, ураженням електричним струмом, задухою і втопленням, отруєнням газом та іншими речовинами, падінням предметів, пожежами, киплячими рідинами, необережним поводженням зі зброєю і домашніми інструментами, природними факторами (переохолодження, сонячні та теплові удари).
З усіх виявлених причин смертності, 0,7% припадає на причини, пов’язані з ураженням електричним струмом. Це значний відсоток, якщо перевести його у реальну кількість загиблих людей. А це — понад 2 тисячі людей щороку. Серед постраждалих лише 2% — жінки. А середній вік загиблих варіюється у межах 30-40 років.
За статистичними даними, які оголошують страхові компанії, половину уражень струмом отримують жінки та чоловіки, які намагалися відремонтувати власноруч якісь електроприлади, що були ввімкнені в електричну мережу.
Також, не рідко у побуті власне нещасний випадок наступає вже після ураження електричним струмом. Наприклад, людина відсмикнула руку, відскочила та впала  — отримала травму. Таких травм, за даними страхових компаній, значно більше, аніж травм безпосередньо від електроструму.
Більшість причин смертності внаслідок ураження струмом все ж таки не фіксуються статистично. Часто їх відносять до графи «не встановлені» або «зовнішні причини смерті». Тому можна ставити під сумнів стовідсоткову достовірність статистичних даних про причини нещасних випадків. А експерти ж зазначають, що реальні цифри завжди більші за офіційні.
Проте, в будь-якому разі, дані смертності від ураження електричним струмом у побуті є. Отже, потрібно знати, як попередити електротравми та що робити у разі настання подібного випадку.
Що таке ураження електричним струмом?
Ураження електричним струмом виникає при зіткненні з електричним колом, в якому присутні джерела напруги та/або джерела струму, здатні викликати проходження струму по частині тіла, яка потрапила під напругу. Поблизу приладів та об'єктів з високою напругою, також, можливий удар електричним струмом без дотику до струмоведучих елементів. Це відбувається через витік струму або пробій повітряного проміжку.
Сила ураження електричним струмом залежить від потужності розряду, тривалості впливу, характеру струму (постійний або змінний), від стану людини — вологості рук тощо, а також від місця зіткнення і шляху проходження струму по організму.
Зазвичай відчутним для людини є пропускання струму силою понад 1мА.
Види нещасних випадків, спричинені дією електричного струму, та способи їх уникнення
1. Нещасний випадок: Ураження струмом при порушенні правил поведінки біля ліній електропередач
Як виникає
У наш час лінії електропередач стали настільки звичним та повсюдним явищем, що вони не сприймаються як потенційно небезпечні об’єкти та навіть не помічаються людьми. Проте, по електричним кабелям, розміщеним скрізь, йде струм під високою напругою. Будь-яка непередбачувана дія на лінії електропередач може стати небезпекою для життя. Тож потрібно знати базові правила поведінки поблизу ліній електропередач та попереджувати нещасні випадки.
 
Наприклад, у нашій країни дуже часто зустрічаються випадки крадіжки ліній електропередач з подальшим здаванням їх на металобрухт. Також трапляються випадки, коли люди у нетверезому стані намагаються залізти на опори повітряних ліній електропередач. А інколи й у тверезому стані - просто заради розваги або наспір, молоді люди намагаються підкорювати опори. Подібні речі найчастіше стають причиною нещасних випадків, інколи — з летальним результатом.
Як запобігти цьому
o Неможна кидати дріт або будь-які інші предмети на проводи повітряних ліній електропередач.
o Неможна залазити на опори (стовпи) повітряних ліній електропередач.
o Неможна намагатись зняти електропровід повітряних ліній електропередач. Потрібно запобігати цьому й іншим людям (якщо Ви стали свідком крадіжки, наприклад).
o Небезпечно для життя, а тому заборонено, встановлювати металеві стойки для телевізійних антен поблизу ліній електропередач.
o Категорично забороняється зводити будь-які будови, складати дрова, солому тощо, розпалювати багаття під проводами електропередач, поблизу енергооб’єктів та під повітряними вводами будинків.
o Небезпечно для життя проводити будівельні, розвантажувальні та інші роботи під лініями електропередач.
o Якщо ви побачили, що хтось, одягнений не у спеціальну форму  енергетичної компанії, здійснює демонтаж ліній електропередач, негайно повідомте енергетичну компанію про це.
o Не рекомендується навіть ходити під високовольтними лініями електропередач. Електрична напруга, яку вони створюють у повітрі, погано впливає на організм.
2. Нещасний випадок: Порушення правил поведінки біля обірваних ліній електропередач
Як виникає
Лінії електропередач можуть бути обірваними внаслідок природних чинників: сильний вітер, шторм, буря, сильний мороз тощо. А також, внаслідок інших різноманітних ушкоджень на повітряних лініях, або проведення спеціальних робіт, наприклад, по заміні ліній електропередач.
Як запобігти цьому
o Не наближайтесь до обірваних проводів ближче, ніж на 8 метрів. Невідомо, під напругою вони чи ні. А ураження електричним струмом можливе, навіть якщо людина не доторкається до кабелю, що знаходиться під великою напругою.
o Не можна підходити до дерева, будинку та будь-якого іншого об’єкту, якщо на ньому лежить обірваний електричний дріт.
o Якщо ви помітили обірвані дроти на лініях електропередач— не підходьте близько й одразу повідомте працівників енергетичної компанії.
3. Нещасний випадок: Порушення правил поведінки дітей поблизу ліній електропередач та енергооб’єктів
Як виникає
Діти граються у небезпечних місцях, де проходять лінії електропередач, або встановлені інші енергетичні об'єкти
Як запобігти цьому
o Не рекомендується навіть ходити під високовольтними лініями електропередач. Електрична напруга, яку вони створюють у повітрі, погано впливає на організм.
o Категорично забороняти дітям залазити на дерева, що ростуть під проводами ліній електропередач. Якщо таке дерево знаходиться біля вашого будинку або на гральному майданчику, бажано повісити відповідний попереджуючий знак про небезпеку.
o Не розташовувати ігрові майданчики поблизу енергооб'єктів. Не дозволяти дітям грати біля електричних установок.
o Не дозволяти гратися дітям під повітряними лініями електропередач. Обрив лінії, закорочення або ж інші непередбачувані випадки, можуть статися будь-коли.
o Неможна запускати повітряних зміїв поблизу повітряних ліній електропередач.
4. Нещасний випадок: Ураження струмом від трансформаторної підстанції
Як виникає
Трансформаторні підстанції бувають різни на вигляд — невеликий будинок, залізна коробка, встановлена на стовпах тощо. Проте усі вони мають дещо спільне. Там знаходиться обладнання та кабелі під високою напругою. Також, такі об’єкти позначені спеціальними попереджувальними знаками —блискавка в трикутнику на жовтому фоні.
Трапляється, що дверцята трансформаторних підстанцій з будь-яких причин залишаються відкритими — чи-то проводяться ремонтні роботи, чи-то замок було несанкціоновано зірвано —а особливо цікаві хлопці намагаються зазирнути всередину. Часто в нашій країні проникають у трансформаторні підстанції з метою крадіжки металу.
Як запобігти цьому
o Категорично заборонено відчиняти двері та проникати в трансформаторні підстанції.
o Якщо ви помітили відкриту трансформаторну підстанцію — не підходьте близько, не перевіряйте самостійно її, одразу повідомте працівників енергетичної компанії.
o Якщо ви побачили, що хтось, одягнений не у спеціальну форму енергетичної компанії, здійснює демонтаж обладнання трансформаторної підстанції, або просто цікавиться нею — негайно повідомте про це енергетичну компанію.
5. Нещасний випадок: Ураження струмом під час риболовлі
Як виникає
Людина отримує ураження електричним струмом, торкаючись вудкою до електричних проводів під час риболовлі. Таке може трапитися навіть за короткочасного дотику вудкою або навіть при недопустимокороткому наближенні вудки до повітряних ліній електропередач під час її закидання, при дотику до наземних електричних кабелів, які можуть бути розташованими на березі водоймища. Небезпека ураження струмом під час риболовлі поширюється не лише на рибалку, а й на оточуючих людей.
Як правило, людина відчуває вплив електричного струму в той момент, коли попередити враження струмом вже практично неможливо. Прикладів таких нещасних випадків з тяжкими опіками різних ділянок тіла (частіше — голови, шиї та рук), або й з летальним результатом, на жаль, надзвичайно багато.
Як запобігти цьому
o Лінії електропередач зазвичай мають охоронну зону у вигляді земельної ділянки та повітряного простору залежно від класу напруги лінії від 2 до 40 метрів. Тобто неможна проводити риболовлю у місцях, де ймовірне наближення вудки до кабелю буде меншою за 2 метри.
o Рибалити потрібно у спеціально дозволених для цього місцях.
6. Нещасний випадок: Ураження блискавкою
Як виникає
Часто трапляється ураження блискавкою під час непогоди, особливо, якщо людина не знає, як правильно себе поводити у подібних ситуаціях.
Як запобігти цьому
o Щоб попередити ураження блискавкою, потрібно дотримуватися розумних запобіжних заходів. Найважливіше — не панікувати та не бігти просто заочі.
o Під час грози не рекомендується перебувати на відкритих просторах. Перебувати всередині приміщення чи автомобіля - безпечно.
o Потрібно зачиняти вікна, щоб не створювати протягу у приміщенні.
o Бажано знайти укриття. Неможна стояти під «одиноким» високим деревом або дахом, що має металеві деталі, адже вони здатні «притягувати» блискавку.
o Під час грози не слід залишатися у водоймищах  — в басейні, ставку, озері тощо.
7. Нещасний випадок: Порушення правил експлуатації електричних приборів у побуті
Як виникає
Трапляються випадки травмування у побуті, пов'язані з необережним одночасним застосуванням електричного струму та води. Наприклад, взявся за оголений кабель мокрими руками. Вода — один з найкращих провідників електричного струму. Тож травмування неминуче.
Як запобігти цьому
o Не заповнювати водою з водопровідного крану ввімкнені в електромережу чайники, кавоварки, каструлі тощо. При одночасному дотику до увімкненого приладу і водопровідного крану людина може бути уражена електричним струмом.
o Не витирати вологою ганчіркою електричні проводи, розетки, вимикачі та інші електроприлади, увімкнені в електромережу.
o Користуватись у вологих приміщеннях переносними лампами та електроприладами напругою не вище 36В.
o При митті холодильника та інших побутових приладів, потрібно відключити загальний вимикач електрики в квартирі.
o Не тримайте ввімкнені побутові електроприлади у ванній кімнаті. Там утворюються струмопровідні водяні пари. Електроприлад, підключений до електричної мережі, що впав у ванну під час купання, викликає важкі наслідки для людини. Розетки не повинні бути розташовані занадто близько до ванни або раковини.
o Ніколи не користуйтеся феном або електробритвою, якщо вони мокрі, мають оголені струмопровідні кінці або деталі.
o Не беріться за праску мокрими руками. Перш ніж налити воду в ємність відпарювача праски, витягуйте вилку з розетки.
Як виникає
При непомітному пошкодженні електричного кабелю або шнуру електроприладу, та його подальшій експлуатації. Кабель може бути пошкоджений в результаті заводського браку, старіння, забруднення пилом, змочуванні, механічному пошкодженні, механічному зносі, навмисному псуванні.
Як запобігти цьому
o Не виносити на подвір’я увімкнені електричні прилади. У разі пошкодження ізоляції, людина, яка стоїть на землі і торкається будь-якої металевої частини такого приладу, може отримати електротравму.
o Не защемляти електропроводи дверима, віконними рамами тощо — це може пошкодити кабель й він буде небезпечним.
o Неможна закріплювати електропроводи на цвяхах, які є гарними провідниками струму.
o Неможна замальовувати електропроводи для більш естетичного зовнішнього вигляду приміщення, адже їх можна в подальшому не помітити та пошкодити ізоляцію. Це, в свою чергу, може призвести до нещасних випадків або й до виникнення пожежі.
o Неможна використовувати увімкнені електроприлади з пошкодженою ізоляцією на відкритому повітрі. Земля — провідник електричного струму. Тож отримати електротравму у такому випадку дуже просто.
o Не накручуйте шнур навколо гарячої праски — це може пошкодити ізоляцію проводу та спричинити подальшу небезпеку електричного ураження.
o Не ремонтуйте вилки електроприладів за допомогою ізоляційної стрічки. Замінюйте їх відразу, якщо вони зламалися, щоб не ризикувати при подальшій експлуатації.
o Виявлені оголені місця і обриви електропроводів потрібно негайно ремонтувати. Не робіть  тимчасових з'єднань проводів. Краще за все викликати електрика та довірити йому усю роботу.
o У випадку самостійного ремонту електричних приладів, що знаходяться під напругою (наприклад, заміні лампочки в під'їзді, де ви не можете вимкнути напругу), пам'ятайте золоте правило монтерів: «Одну руку тримати за спиною». У такому випадку ризик ураження електричним струмом з летальним результатом суттєво зменшується.
o Тимчасова установка ялинкових електричних гірлянд та інших подібних електроприладів не повинна спричинювати порушення елементарних норм безпеки.
o У домашніх умовах трапляється ураження струмом зі смертельним результатом через одночасний дотик до ушкодженого електроприладу і до батареї водяного опалення, або до водопровідної (газопровідної) труби. Щоб це не трапилося, покривайте всі труби в оселі товстим шаром фарби — для електричної ізоляції, а холодні труби, що покриваються водяним конденсатом, необхідно укладати в теплоізоляційну оболонку.
Як виникає
Недотримання або незнання правил експлуатації деяких електричних приладів.
Як запобігти цьому
o Замінювати електричні лампочки, ремонтувати електричні прилади можна лише вимкнувши їх з розетки, від’єднавши від електромережі.
o Переносячи електроприлади, неможна торкатись будь-яких заземлених частин в помешканні —труб, батарей опалення тощо. Адже вони можуть замкнути електричне коло та призвести до травмування.
o Не підвішувати речі на електричні кабелі, вимикачі та розетки.
o Потрібно знати, що побутові електроприлади (чайники, праски, електроплитки тощо), а також переносні світильники (торшери, настільні лампи) напругою 220В, призначені для користування в приміщеннях з непровідними для електроструму підлогами.
o Не виймайте вилку з розетки, потягнувши за шнур. Він може обірватися, оголивши провідники, що знаходяться під напругою.
o Бажано не включати більше однієї вилки в розетку. Кілька одночасно ввімкнених вилок можуть викликати коротке замикання і пожежу. Особливо за наявності старої електричної проводки.
o З побутової техніки найбільш небезпечними є пральні машини: вони встановлюються у вологому приміщенні, поблизу водопроводу, й електричний кабель кидається, як правило, просто на підлогу, який до того ж буває залитий водою. Тож потрібно дуже обережно ставитися до прання.
o Не прасуйте, стоячи на підлозі босоніж, адже у випадку електричного ураження, струм з легкістю пройде крізь тіло в землю.
o Купуючи електроприлади, пам’ятайте, що електричні прилади, що мають металевий корпус, більш небезпечні за прилади у пластмасовому корпусі.
Як виникає
Діти з цікавості, та не знаючи про правила експлуатації електроприладів та штепсельних розеток, граються ними та порушують вимоги до безпеки.
Як запобігти цьому
o Не давати дітям бавитись із штепсельними розетками — це смертельно небезпечно.
o Використовувати спеціальні розетки або запобіжники, які обмежують доступ дитини до розетки, щоб вона не могла засунути якісь предмети туди та загалом розглядати розетку як іграшку. Такі прилади можна без проблем купити.
o Шнур електричних приладів (праски, чайника, фена тощо) притягує увагу дітей. Тож бажано тримати ці прилади у недосяжному для дітей місці.
o Ніколи не залишайте увімкнену праску без нагляду.
o Проведіть роз’яснювальну роботу про небезпеку ураження електричним струмом.
 
Дбайливо слідкуйте за дитиною, коли вона починає гратися електроприладами, роз’яснюючи, чому це небезпечно.
 
Головний спеціаліст сектору містобудування, архітектури розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації – О. Погоріло
 
Всі новини