УПСЗН РДА інформує: легалізація зайнятості та заробітної плати

„Тіньова зайнятість” (використання праці найманих працівників без укладання трудових договорів, угод) і „тіньова заробітна плата” (так звана „зарплата в конвертах”) – явища, які, на жаль, міцно увійшли в наше життя та набули великих масштабів. Це не лише серйозна соціальна, але й економічна проблема. Легалізація зайнятості та заробітної плати сьогодні є одним з пріоритетів державної політики зайнятості.
 Влаштуватися на роботу без укладання трудового договору – без проблем. Але через таку зайнятість, яку практикують в основному приватні підприємці, соціально незахищеними залишаються, в першу чергу, працівники. Ненормований робочий день, відсутність оплати лікарняного та відпустки, залежність розміру заробітної плати виключно від роботодавця, відсутність записів у трудовій книжці та несплата внесків до Пенсійного фонду України – це неповний перелік порушення вимог трудового законодавства роботодавцями. З цим пов’язана також можливість (наприклад, у випадку конфлікту з роботодавцем) невиплати заробітної плати працівникові. У такому разі більшість юристів навіть не хочуть братися за трудові спори, оскільки знають, що практично безнадійно притягнути до відповідальності працедавця, який не заплатив своєму працівнику. Слід зазначити, що більшість приватних підприємців, які використовують найману робочу силу ведуть недостовірний облік робочого часу, тобто працівники працюють по 10–12 год. на добу, без вихідних, а заробітна плата в трудовому договорі встановлена на рівнімінімальної зарплати. Оплата роботи в надурочний час, у святкові і неробочі дні не проводиться.
 Важливо, аби наймані працівники зрозуміли, що легальні трудові відносини для них вигідніші. Працюючи нелегально, працівник в подальшому отримуватиме мізерну пенсію( або взагалі не буде мати права на неї)  та допомогу по безробіттю. Та й роботодавець, працюючи у «тіні», також почувається невпевнено, адже ризикує , якщо до нього завітають з перевіркою.
Жителі району мають серйозніше ставитися до своїх трудових відносин та
вимагати від своїх роботодавців виплату заробітної плати відповідно до законодавства – прозоро, і чесно, не погоджуватися на виплату заробітної плати у «конвертах». Пам’ятати, що кожна гривня податку із заробітної плати, що надійде до бюджету, вплине на добробут вашого села, області та держави в цілому. Також відповідально до цього питання мусять поставитися самі роботодавці, не порушувати Закон, а оформляти належним чином трудові відносини зі своїми працівниками. Варто не забувати, що виплата заробітної плати без сплати встановлених податків є грубим порушенням Законів України.
 
 
Провідний спеціаліст відділу праці та
соціально - трудових відносин
уравління праці та соціального захисту
населення Томашпільської райдержадміністрації     Оксана Вигодянська
Всі новини