Які послуги надаватимуть лікарі «первинки»

У липні розпочався важливий етап трансформації системи охорони здоров’я. Перші комунальні та приватні медзаклади, які підписали договори з Національною службою здоров’я, отримувати фінансування за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Водночас починає діяти новий Порядок надання ПМД, обов’язковий для виконання всіма закладами первинної медичної допомоги незалежно від моделі фінансування. Повний текст Порядку за посиланням: https://goo.gl/Nfr1T3
 
ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ
 
 Сімейні лікарі, терапевти і педіатри спостерігатимуть за станом здоров’я пацієнта, дорослого чи маленького, встановлюватимуть діагноз та лікуватимуть найбільш поширені хвороби, травми, отруєння. За потреби лікар даватиме направлення до фахівця вторинної чи третинної допомоги — отоларинголога, ендокринолога, хірурга тощо — чи буде консультуватися з ним щодо лікування. Так само терапевти, педіатри та сімейні лікарі вестимуть пацієнтів із хронічними захворюваннями і станами. Нагадуємо, що сімейний лікар може вести пацієнтів будь-якого віку, педіатр — дітей від народження і до 18 років, а терапевт — віком 18 років і старших.
 
АНАЛІЗИ І ДОСЛІДЖЕННЯ
 
На рівні первинної медичної допомоги у пакет послуг входять такі аналізи і дослідження: • загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою; • загальний аналіз сечі; • глюкоза крові; • загальний холестерин; • вимірювання артеріального тиску; • електрокардіограма; • вимірювання ваги, зросту, окружності талії; • швидкий тест на вагітність; • швидкий тест на тропонін; • швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити. Інші дослідження та аналізи виконуються за направленням лікаря в закладах спеціалізованої допомоги.
 
СПОСТЕРЕЖЕННЯ ВАГІТНОСТІ ТА ДІТИ ДО ТРЬОХ РОКІВ
 
 Сімейний лікар або терапевт за бажанням вагітної може вести неускладнену вагітність. Лікар може взяти вагітну на облік до 12 тижнів. Коли є необхідність або вимагає протокол, він направить вагітну до акушера-гінеколога. Також лікар «первинки» розкаже, як діяти вагітній та дорослим членам родини, котрі мешкають із нею, при наближенні пологів. У потрібний час направить до пологового будинку. Після народження дитини педіатр або сімейний лікар має проводити планові обов’язкові огляди, навіть коли дитина здорова: 10 оглядів лікаря та 6 оглядів медсестри у перший рік життя дитини, два огляди — у два роки та один огляд — у три роки.
 
ВАКЦИНАЦІЯ.  Лікар має відстежувати проведення вакцинації дітей та дорослих за календарем щеплень. Держава закуповує вакцини проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту.
 
ОБОВ’ЯЗКОВІ ПРОФІЛАКТИЧНІ ОГЛЯДИ. Новий Порядок надання первинної медичної допомоги передбачає профілактичні огляди та аналізи для груп ризику семи захворювань.
 
Щороку: • цукровий діабет: особи віком 45 років і старші; всі особи незалежно від віку — при факторах ризику; • ВІЛ: особи віком 14 років і старші — при факторах ризику; • туберкульоз: усі особи незалежно від віку — при факторах ризику. Раз на два роки: • рак молочної залози: жінки віком 50–69 років, жінки віком від 40 років — при факторах ризику. Раз на один-два роки, залежно від факторів ризику: • гіпертонічна хвороба та інші серцево-судинні захворювання: жінки віком 50 років і старші, чоловіки віком 40 років і старші; • колоректальний рак: жінки і чоловіки віком від 50 років; • рак передміхурової залози: чоловіки віком від 40 років залежно від ступеня ризику. Фактори ризику для кожного випадку викладено у Порядку надання ПМД. Важливою буде роль лікаря «первинки» і в запобіганні хворобам. Лікар має вчасно виявити ризики для здоров’я. Також серед його обов’язків — консультування з метою подолання шкідливих звичок та ведення здорового способу життя.
 
РЕЦЕПТИ НА ЛІКИ. Рецепти на ліки, в тому числі за програмою «Доступні ліки», також виписуватиме лікар первинної ланки.
 
 ВІЗИТИ ДОДОМУ ТА НЕВІДКЛАДНА ДОПОМОГА.  Лікар самостійно визначатиме необхідність візиту до пацієнта додому залежно від медичних показань. Лікар може телефоном дати поради щодо полегшення стану, а пізніше, під час прийому в закладі, направити на аналізи та дослідження, уточнити діагноз та призначити необхідне лікування. Лікар також може викликати екстрену допомогу до хворого, якщо буде така необхідність. Невідкладна допомога при гострих станах і раптовому погіршенні стану здоров’я надаватиметься в медичному закладі.
 
ПАЛІАТИВНА ДОПОМОГА І МЕДИЧНІ ДОВІДКИ. У компетенції лікаря «первинки» також окремі послуги паліативної допомоги: спостереження та оцінка стану важкохворого пацієнта, виписування рецептів для лікування больового синдрому. Лікар «первинки» також видає довідки, листок непрацездатності, направлення для проходження медикосоціальної експертизи тощо.
Всі новини